ozdemirlerrulman1@hotmail.com
 
 
ÜRÜNLER
 
 

Rulmanlar
Keçeler
Zincir ve Dişliler
Hırdavat
Kimyasallar
Kayışlar
Civatalar
Radyatörler
Tekerler
Kasnak ve Yataklar
Taş Düzeltme Elması
Plastik Raf ve Kutular
 
 
 
Rulman Yatakları

Rulman yatakları dönel bir şaft ekseni için yük desteği sağlamak üzere kullanılan monteli bir yatak biçimidir. Yatak mahfazası şaft eksenine paralel bir yüzeye monte edilir. Uygun yatak seçimi şaft boyutuna ve radyal ve itme yükü gereklerine göre yapılır. Rulman yatakları şaftı desteklemek için tasarlanmıştır: montaj yüzeyi şaft ekseni ile paralel bir hat üzerindedir. Ünitenin tabanında veya ayaklarındaki uzatılmış civata delikleri rulman yatağının ayarlanmasına ve kolay montajına olanak tanır.

Orijinal veya değiştirilen yatak seçilirken, rulman yataklarının bazı ebatları ve ölçümleri kritik önem taşır. Şaft çapı, yatak ünitesinin karşılık gelen uygun delik boyutları ile eşleştirilir. Şafta uygun boyutta ünite seçilir ise, yatak şaft üzerinde ve pozisyonu içerisine kolaylıkla kayacak ve kilitleme aygıtı vasıtası ile sabitlenmeye hazır hale gelecektir.

Rulman yatak mahfaza malzemesi tipik olarak dökme demirden veya preslenmiş çelikten mamuldür. Birçok rulman yatağı kendinden yağlamalıdır.

Kasnaklar

Dişli kayışlar aslında zincir ve V kayış kasnak mekanizmalarının özelliklerini biraraya getiren mekanizmalardır. Hareket iletimi kayışın iç yüzeyinde bulunan dişlerin kasnaktaki dişleri kavraması ile gerçekleştiğinden, mekanizmanın çalışma prensibi zincir mekanizmasınınki ile aynı olur. Diğer taraftan kayışın esnekliği ve kasnak üzerindeki sarılış tarzı V kayış mekanizmasına benzeyen özelliklerdir.
Genel olarak dişli kayış mekanizmasının üstünlükleri şu şekilde özetlenebilir.
A) Çalışma sırasında kısmi ve tam kayma gibi olaylar meydana gelmez. Bu nedenle çevrim oranı sabit kalır.
B) Kayış dişleri ile kasnak dişleri arasında bir çalıçma boşluğuna ihtiyaç olmadığından, hareket büyük bir hassasiyetle senkronize edilebilir.
C) Gürültüsüz çalışırlar.

   
 
   
 
 
Özdemirler Rulman MyNameIsInternet